RD37M10ANE7S-50 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for RD37M10ANE7S-50 is not available
RD37M10ANE7S-50
DigiKey Part Number
4306-RD37M10ANE7S-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD37M10ANE7S-50
Description
RD37M10ANE7S-50
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C