RD37M100EC-14 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for RD37M100EC-14 is not available
RD37M100EC-14
DigiKey Part Number
4306-RD37M100EC-14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD37M100EC-14
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Cadmium Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
11A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C