ODD62F5R7N0X is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for ODD62F5R7N0X is not available
ODD62F5R7N0X
DigiKey Part Number
4306-ODD62F5R7N0X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ODD62F5R7N0X
Description
ODD62F5R7N0X
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
5A
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C