DD62S4R7N00/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD62S4R7N00/AA is not available
DD62S4R7N00/AA
DigiKey Part Number
4306-DD62S4R7N00/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62S4R7N00/AA
Description
DD62S4R7N00/AA
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C