ODD62F4R70T2C is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for ODD62F4R70T2C is not available
ODD62F4R70T2C
DigiKey Part Number
4306-ODD62F4R70T2C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ODD62F4R70T2C
Description
ODD62F4R70T2C
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Cadmium Plated
Current Rating (Amps)
5A
Backset Spacing
0.314" (7.98mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C