ODD62F4R70T20 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for ODD62F4R70T20 is not available
ODD62F4R70T20
DigiKey Part Number
4306-ODD62F4R70T20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ODD62F4R70T20
Description
ODD62F4R70T20
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
5A
Backset Spacing
0.314" (7.98mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C