MD37M3S6000/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MD37M3S6000/AA is not available
MD37M3S6000/AA
DigiKey Part Number
4306-MD37M3S6000/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD37M3S6000/AA
Description
MD37M3S6000/AA
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
Features
Board Lock
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C