MD37M32S7F00/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Image for MD37M32S7F00/AA is not available
MD37M32S7F00/AA
DigiKey Part Number
4306-MD37M32S7F00/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD37M32S7F00/AA
Description
MD37M32S7F00/AA
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
Features
Board Lock
Number of Rows
2
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Color
Black
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Form
Machined
Contact Type
Signal
Dielectric Material
Polyamide (PA), Nylon
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C