MD37F5R8NT2X/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MD37F5R8NT2X/AA is not available
MD37F5R8NT2X/AA
DigiKey Part Number
4306-MD37F5R8NT2X/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD37F5R8NT2X/AA
Description
MD37F5R8NT2X/AA
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C