MD37F3S60T20 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MD37F3S60T20 is not available
MD37F3S60T20
DigiKey Part Number
4306-MD37F3S60T20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD37F3S60T20
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
Features
Board Lock
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C