MD25M32S0T20 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4306-MD25M32S0T20-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MD25M32S0T20 |
Description | D-SUB CONNECTOR |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector |
Category | Primary Material Metal |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Clear Chromate Plated Zinc |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Bulk | Contact Finish Thickness Flash |
Part Status Active | Ingress Protection IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
Connector Style | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Type Plug, Male Pins | Current Rating (Amps) 7.5A |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Number of Rows 2 | Color Black |
Mounting Type | Contact Form Machined |
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B) | Dielectric Material Polyamide (PA), Nylon |
Contact Type Signal | Contact Material Copper Alloy |
Flange Feature Mating Side, Female Screwlock (4-40) | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |