MD25F5R700S is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
Image for MD25F5R700S is not available
MD25F5R700S
DigiKey Part Number
4306-MD25F5R700S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD25F5R700S
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Current Rating (Amps)
7.5A
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C