MD15M30000/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Image for MD15M30000/AA is not available
MD15M30000/AA
DigiKey Part Number
4306-MD15M30000/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD15M30000/AA
Description
MD15M30000/AA
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Contact Form
Machined
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Dielectric Material
Polyamide (PA), Nylon
Contact Type
Signal
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C