HDC50S3S00S/AA-14 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC50S3S00S/AA-14 is not available
HDC50S3S00S/AA-14
DigiKey Part Number
4306-HDC50S3S00S/AA-14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC50S3S00S/AA-14
Description
HDC50S3S00S/AA-14
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
11A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C