HDC50S3P000-50 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC50S3P000-50 is not available
HDC50S3P000-50
DigiKey Part Number
4306-HDC50S3P000-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC50S3P000-50
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)
11A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C