HDC50M20HE20/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC50M20HE20/AA is not available
HDC50M20HE20/AA
DigiKey Part Number
4306-HDC50M20HE20/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC50M20HE20/AA
Description
HDC50M20HE20/AA
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Wire Gauge
20 AWG
Flange Feature
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C