HDC50M20GES-50 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
New at DigiKey
Image for HDC50M20GES-50 is not available
HDC50M20GES-50
DigiKey Part Number
4306-HDC50M20GES-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC50M20GES-50
Description
HDC50M20GES-50
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Wire Gauge
20 AWG
Flange Feature
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C