HDC37S5R80T20-14 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC37S5R80T20-14 is not available
HDC37S5R80T20-14
DigiKey Part Number
4306-HDC37S5R80T20-14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC37S5R80T20-14
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
11A
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C