HDC37S5B300S-15 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC37S5B300S-15 is not available
HDC37S5B300S-15
DigiKey Part Number
4306-HDC37S5B300S-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC37S5B300S-15
Description
D-SUB CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C