HDC37S3S6000-15 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC37S3S6000-15 is not available
HDC37S3S6000-15
DigiKey Part Number
4306-HDC37S3S6000-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC37S3S6000-15
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)
11A
Number of Positions
Features
Board Lock
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C