HDC25M3S600S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Image for HDC25M3S600S is not available
HDC25M3S600S
DigiKey Part Number
4306-HDC25M3S600S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC25M3S600S
Description
D-SUB CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
11A
Number of Positions
Features
Board Lock
Number of Rows
2
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Color
Green
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Form
Machined
Contact Type
Signal
Dielectric Material
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Flange Feature
Board Side (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C