EVD25P1000S is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for EVD25P1000S is not available
EVD25P1000S
DigiKey Part Number
4306-EVD25P1000S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVD25P1000S
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C