EVD15P1F000 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 2
In Stock: 37
In Stock: 23
Image for EVD15P1F000 is not available
EVD15P1F000
DigiKey Part Number
4306-EVD15P1F000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVD15P1F000
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C