DD78S4R7000/AA
DigiKey Part Number
4306-DD78S4R7000/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD78S4R7000/AA
Description
CONN D-SUB HD RCPT 78P R/A SLDR
Detailed Description
78 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Box
Current Rating (Amps)
5A
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C