DD78S32S600S | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4306-DD78S32S600S-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DD78S32S600S |
Customer Reference | |
Detailed Description | 78 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
Category | Primary Material Metal |
Mfr | Shell Material, Finish Stainless Steel, Passivated |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Current Rating (Amps) 5A |
Number of Positions | Features Board Lock |
Number of Rows 4 | Voltage Rating 300V |
Flange Feature Board Side (4-40) | Contact Material Copper Alloy |
Termination Solder | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |