DD78S1000S-759.1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 19
In Stock: 17
Image for DD78S1000S-759.1 is not available
DD78S1000S-759.1
DigiKey Part Number
4306-DD78S1000S-759.1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD78S1000S-759.1
Description
DD78S1000S-759.1
Detailed Description
78 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C