DD78S10000/AA
DigiKey Part Number
4306-DD78S10000/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD78S10000/AA
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
78 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C