DD62S32S60V3X is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD62S32S60V3X is not available
DD62S32S60V3X
DigiKey Part Number
4306-DD62S32S60V3X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62S32S60V3X
Description
D-SUB CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Features
Board Lock
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Board Side (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C