DD62M4R8NTX is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD62M4R8NTX is not available
DD62M4R8NTX
DigiKey Part Number
4306-DD62M4R8NTX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62M4R8NTX
Description
DD62M4R8NTX
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Board Side (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C