DD62M4R800S/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD62M4R800S/AA is not available
DD62M4R800S/AA
DigiKey Part Number
4306-DD62M4R800S/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62M4R800S/AA
Description
DD62M4R800S/AA
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Board Side (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C