DD62M10GE0-50 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD62M10GE0-50 is not available
DD62M10GE0-50
DigiKey Part Number
4306-DD62M10GE0-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62M10GE0-50
Description
DD62M10GE0-50
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)
5A
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C