DD62M10ANES is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD62M10ANES is not available
DD62M10ANES
DigiKey Part Number
4306-DD62M10ANES-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62M10ANES
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C