DD44S2000S-15-759.1 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD44S2000S-15-759.1 is not available
DD44S2000S-15-759.1
DigiKey Part Number
4306-DD44S2000S-15-759.1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD44S2000S-15-759.1
Description
DD44S2000S-15-759.1
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C