DD44M300T2X is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD44M300T2X is not available
DD44M300T2X
DigiKey Part Number
4306-DD44M300T2X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD44M300T2X
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C