DD44M300T2S/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD44M300T2S/AA is not available
DD44M300T2S/AA
DigiKey Part Number
4306-DD44M300T2S/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD44M300T2S/AA
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C