DD44M100E0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD44M100E0 is not available
DD44M100E0
DigiKey Part Number
4306-DD44M100E0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD44M100E0
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C