DD26S4R8NTX is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD26S4R8NTX is not available
DD26S4R8NTX
DigiKey Part Number
4306-DD26S4R8NTX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD26S4R8NTX
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
26 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
5A
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C