DD26M10ANV30 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Image for DD26M10ANV30 is not available
DD26M10ANV30
DigiKey Part Number
4306-DD26M10ANV30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD26M10ANV30
Description
D-SUB CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
3
Color
Blue
Mounting Type
Contact Form
Machined
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) High Density
Dielectric Material
Polyester, Glass Filled
Contact Type
Signal
Wire Gauge
22-30 AWG
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C