ELVP11100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TE Connectivity AMP Connectors
Phoenix Contact
In Stock: 76
Datasheet
Similar
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Image for ELVP11100 is not available
ELVP11100
DigiKey Part Number
ELVP11100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELVP11100
Description
TERM BLOCK PLUG 11POS 3.81MM
Detailed Description
11 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
12 A
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
16-28 AWG
Operating Temperature
125°C
Type
Plug, Female Sockets
Number of Positions
11
Positions Per Level
11
Torque - Screw
0.25 Nm (2.2 Lb-In)
Number of Levels
1
Wire Strip Length
6.35mm
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Material
Copper Alloy
Plug Wire Entry
180°
Housing Material
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Termination Style
Screw - Rising Cage Clamp
Insulation Height
0.437" (11.10mm)