EDZ1550/11 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
11 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) Free Hanging (In-Line)
EDZ1550/11
DigiKey Part Number
ED1969-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDZ1550/11
Description
TERM BLOCK PLUG 11POS 3.81MM
Detailed Description
Voltage - UL
300 V
Wire Gauge or Range - mm²
1.5mm²
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
11
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Positions Per Level
11
Wire Strip Length
7mm
Pitch
0.150" (3.81mm)