HDB-78PFFP-SL7001 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 0
Datasheet
78 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
HDB-78PFFP-SL7001
HDB-78PFFP-SL7001
DigiKey Part Number
HDB-78PFFP-SL7001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDB-78PFFP-SL7001
Description
CONN D-SUB HD RCPT 78POS PNL MNT
Detailed Description
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Style
Current Rating (Amps)
2A
Features
Shielded
Number of Rows
4
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) High Density
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C