Image for 197-078-213L031 is not available
197-078-213L031
DigiKey Part Number
197-078-213L031-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
197-078-213L031
Description
CONN D-SUB HD RCPT 78POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
78 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
197-078-213L031 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
2A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Shielded
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
4
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) High Density
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C