AOT15B60D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 503
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 52
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 0
STMicroelectronics
In Stock: 701
In Stock: 1 907
IGBT 600 V 30 A 167 W Through Hole TO-220
AOT15B60D
DigiKey Part Number
785-1590-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOT15B60D
Description
IGBT 600V 30A TO-220
Customer Reference
Detailed Description
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Gate Charge
25.4 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
21ns/73ns
Packaging
Tube
Test Condition
400V, 15A, 20Ohm, 15V
Part Status
Not For New Designs
Reverse Recovery Time (trr)
196 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
30 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
60 A
Package / Case
TO-220-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.8V @ 15V, 15A
Supplier Device Package
TO-220
Power - Max
167 W