IKP10N60TXKSA1
DigiKey Part Number
448-IKP10N60TXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKP10N60TXKSA1
Description
IGBT NPT FS 600V 20A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
IGBT NPT, Trench Field Stop 600 V 20 A 110 W Through Hole PG-TO220-3-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IKP10N60TXKSA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Switching Energy
430µJ
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
62 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
12ns/215ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
400V, 10A, 23Ohm, 15V
IGBT Type
NPT, Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
115 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
20 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
30 A
Package / Case
TO-220-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.05V @ 15V, 10A
Supplier Device Package
PG-TO220-3-1
Power - Max
110 W