ABL-12.288MHZ-B1U-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Abracon LLC
In Stock: 1 133
Datasheet
Similar
Abracon LLC
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
12.288 MHz ±10ppm Crystal 18pF 50 Ohms HC-49/US
Abracon: Who We Are Today
ABL-12.288MHZ-B1U-T
DigiKey Part Number
ABL-12.288MHZ-B1U-T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABL-12.288MHZ-B1U-T
Description
CRYSTAL 12.2880MHZ 18PF TH
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ABL-12.288MHZ-B1U-T Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
12.288 MHz
Supplier Device Package
HC-49/US
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)