S-1167B32-I6T2G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SNT-6A
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
S-1167B32-I6T2G
DigiKey Part Number
S-1167B32-I6T2G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1167B32-I6T2G
Description
IC REG LINEAR 3.2V 150MA SNT-6A
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
900 nA
Series
Current - Supply (Max)
16 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
65dB (1kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
6-SMD, Flat Leads
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.2V
Supplier Device Package
SNT-6A
Voltage Dropout (Max)
0.23V @ 100mA