DG2501/DG2502/DG2503 Monolithic Quad SPST Analog Switches
Image of Vishay DG2501, DG2502, DG2503 Switches Vishay's DG2501, DG2502, and DG2503 are 200 Ω, precision monolithic quad, single-pole single-throw (SPST) analog switches in the ultra-compact, WCSP, 4 bump by 4 bump array package. The three smallest devices in the industry save space in wearable electronics, sensors, consumer, and communication devices while offering high precision characterized by low parasitic capacitance, charge injection, and leakage current.
Measuring 1.4 mm x 1.4 mm with a 0.35 mm pitch and top-side lamination for increased ruggedness, the switches are 50 percent smaller than the closest competing device and 95 percent smaller than switches in the standard QFN16 package. Combining their compact size with typical power consumption of less than 0.01 μW to prolong battery life, the DG2501, DG2502, and DG2503 are ideal for analog front-end signal switching, programmable gain control, sample and hold circuits, and multiple analog input multiplexing in smart watches, medical patches, fitness monitors, sensors, and other such products that make up the Internet of Things (IoT).
The switches provide low CD (OFF) of 2.6 pF, CD (ON) of 7.6 pF, charge injection down to -0.7 pC, and typical switch-on leakage current of 9 pA. The DG2501, DG2502, and DG2503 offer high-ESD tolerance greater than 8 kV (human body model) and latch up current greater than 800 mA per JESD78. Each switch conducts equally well in both directions when on and supports analog signals up to the supply voltage.
The DG2501, DG2502, and DG2503 each feature four independently selectable SPST switches with closely matched channel resistance. This is normally closed, while the DG2502 is normally open. The DG2503 has two normally open and two normally closed switches. All three devices feature guaranteed break-before-make operation for use in multiplexer applications. The switches operate from a single 1.8 V to 5.5 V power supply and offer logic thresholds of 1.4 V and 1.8 V at 3 V and 5 V inputs, respectively, to ensure low-voltage TTL/CMOS compatibility. The Vishay GREEN devices are RoHS-compliant and halogen-free.
Functional Block Diagram
Features and Benefits
  • 1.8 V to 5.5 V single supply operation
  • Low leakage, 1 nA / max. at 85 °C
  • Low switch off capacitance
  • Rail-to-rail signal handling
  • Latch-up current greater than 800 mA (JESD78)
  • ESD: 8000 V/HBM, 500 V/CDM
  • Typical power consumption (less than 0.01 μW)
  • TTL/CMOS compatible
  • Compact WCSP16 1.44 mm x 1.44 mm