SDI160G-UD Series 160 W GaN Desktop Adapters
CUI's GaN desktop adapters are compact and lightweight featuring gallium-nitride (GaN) technology
CUI's SDI160G-U and SDI160G-UD series of desktop adapters offer innovative GaN technology and up to 160 W of continuous power. These efficient AC/DC power supplies comply with UL, EN, and IEC 62368-1 requirements. The adapters meet the current average efficiency and no-load power specifications mandated by the US Department of Energy (DoE) under the level VI standard and the European Union's (EU) CoC Tier 2 directive for universal input voltage ranges. These devices include up to a 200% increase in power density, no-load power consumption as low as 150 mW, and universal input voltage ranges of 90 VAC to 264 VAC. The SDI160G-U series offers a three-prong (C14) inlet and the SDI160G-UD features a two-prong (C8) inlet. The SDI160G-U and SDI160G-UD have been designed for a wide range of portable industrial and consumer products, where efficient power is needed in a lighter, smaller adapter package.
- Up to 160 W continuous power
- 90 VAC to 264 VAC
- No-load power consumption as low as 0.15 W
- Gallium nitride (GaN) technology
- Overcurrent, overtemperature, overvoltage, and short-circuit protections
- DoE level VI and CoC Tier 2 compliant
- Class II construction
- Power factor correction
- UL, cUL 62368-1, CE, and FCC safety approvals