IRF200S234 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 22 170
Datasheet
N-Channel 200 V 90A (Tc) 417W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
IRF200S234
DigiKey Part Number
IRF200S234TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRF200S234
Description
MOSFET N-CH 200V 90A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IRF200S234 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Show Empty Attributes
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
162 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6484 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
417W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C