SRN6045TA-3R3Y
DigiKey Part Number
SRN6045TA-3R3YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN6045TA-3R3YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRN6045TA-3R3YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN6045TA-3R3Y
Description
FIXED IND 3.3UH 5A 21 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5 A 21mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRN6045TA-3R3Y Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
DC Resistance (DCR)
21mOhm
Mfr
Q @ Freq
15 @ 1MHz
Series
Frequency - Self Resonant
45MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
7.8A